Holly Black - Daň peklu

12. května 2011 v 15:24 | Naensi |  Recenze knih

Člověk by nevěřil, co všechno dneska lidi nevymyslí, aby nemuseli číst povinnou četbu. Například sestra mé nejmenované spolužačky si vede takový čtenářský deník. Spolužačka si deník otevře, vybere si knihu(pravděpodobně se ani nedívá na jméno, protože občas ty knihy bývají poněkud dětinské), naučí se "referát" nazpaměť, a má zaděláno... na průšvih. Co taky můžete čekat od člověka, co článek o knize okomentuje slovy "Knížky, fůj"...
Znáte Kroniku rodu Spiderwicků, od Holly Blackové? Počítám, že alespoň jednou jste to slyšeli, ať už jako film, nebo knihu. Málokdo ale ví, že Kronika nebyla prvotinou Blackové, to byla strhující Daň peklu.
Daň peklu je originální příběh o šestnáctileté Kaye Fierchové, kterou její matka Ellen vláčí po světě, za slávou její dosud nepopulární skupiny Stepující žiletky. Na jednom koncertě si Kaye všimla podivného muže se zářícíma očima. O chvíli později se matčin přítel Lloyd pokusil Ellen ubodat kapesním nožíkem. Samozřejmě už u něj nemohly dál bydlet. Ellen znala jen jedno místo, kam se, ač s nechutí, mohla vrátit. K moři. K babičce.
Kaye si na to místo dobře pamatovala, zvlášť díky svým imaginárním(nebo snad ne?) kamarádům. Loutnička, Špičák a Chrupavka. Dívka začíná objevovat, že ona sama není jediná zvláštní bytost v okolí - co třeba tajemný muž, kterému zachránila život, a který vypadá jako elf, nebo kluk Kenny, který se do ní zničehonic bláznivě zamiloval. A nebo vodník(který vypadá jako kůň), který žije v řece.
I její vymyšlení kamarádi se s ní brzy spojí, aby jí varovali před Černým rytířem... Onen muž byl v černém... ale on snad nemůže být zlý, ani ji nemůže chtít zabít, že ne?
Knížka se mi strašně líbila a vřele bych jí doporučila snad všem, i klukům. Věkovou hranici bych stanovila tak na jedenáct, protože trochu drsný to je, i když se to nezdá.
V roce 2006 vyšlo volné pokračování Ironside, český překlad bohužel není, ale to se dá vyřešit peticemi. :D
Daň peklu nepatří k nejnovějším skvostům knihkupectví, ale vřele ji doporučuji, za zmínku určitě stojí.


HODNOCENÍ: **** / *****
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lola lola | Web | 14. srpna 2011 v 11:42 | Reagovat

o kom to mlusíš v tom prvním odstavci

2 Lucipher Lucipher | E-mail | 16. srpna 2011 v 0:13 | Reagovat

Ahoj, kniha Daň peklu je moje nejoblíbenější kniha vůbec a jsem ráda, že jses o ní zmínila. A zaujalo mě, jak jsi psala o té petici. Dá se tedy s tím něco dělat, aby se ta kniha vydala v čj?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama