Dovolím si odpovědět zde

29. prosince 2011 v 12:16 | NαΣnsi Seuτa |  Moje já má chuť psát...
Zveřejnila jsem povídku Co si budeš přát? na Písmáku. A ejhle, kritika na sebe nenechala dlouho čekat. Pochopitelně se nijak zvlášť nelíbilo. Nic jiného jsem ani nečekala. Protože je to příběh určený pro dospívající, nikoliv pro "krizáky středního věku". V celém článku najdete zkopírovanou kritiku a moje "zdůvodnění" vytknutých věcí.


Dobře, pokusím se být stručný.

První věta je s dalšími dvěma v logickém rozporu. Nechápu, proč si volíš anglická jména postav, zní to pak jak z nějakého dívčího románu. Nikdy nepiš jména písní a kapel, na 90% tu hudbu stejně nikdo nezná, takže ta informace ztrácí význam, napiš jen "poslouchala jsem hudbu" nebo tak něco. Snaž se vyvarovat chytračení, které vede k nedokonalým odsudkům - hlavně v úvodní části, kdy hodnotíš svoje okolí. Pokud by to mělo vliv na modelování charakteru postavy, tak jo, ale tady je to jen zbytečná neliterárně působící informace.

Docela se mi líbila tvoje práce s detaily. Myslím, že ten text je poměrně barvitý. Když ses v úvodu začala rozbíhat, už jsem měl chuť ti to připsat do kritiky, ale věta "vidíte, odbíhám," mě mile odzbrojila, pěkně modeluje vypravěčku a navíc je do té pasáže poměrně rafinovaně ukryta informace o sněhové kalamitě, která by na jiném místě příliš trčela a přímo by řvala, jak chce být příběhová - takže to tvoje řešení je v podstatě dost elegantní.

Celkově je text trochu naivní, ale nějakým záhadným způsobem mi to tentokrát nevadilo, takže je to vlastně plus.

Winter

-------------------------------------------

Takže. Nevím, co je na tom "v rozporu". Mně dávají první tři věty naprostý smysl, a nikdo jiný si na to nestěžoval. Je obecně "známo", že "padající hvězdy" přinášejí štěstí = zázrak. Tolik k tomu.
Hudba je tam proto, aby se čtenář lépe sžil s postavou. (potom si ji třeba poslechne)
Anglická jména proto, že česká nesnáším a nesedí mi.
Lenna kritizuje své okolí, abychom si o ní udělali určitou představu - není to žádný andílek ani samaritán.
NAIVNÍ? To mě naštvalo asi nejvíc. Vždyť je mi čtrnáct, to zaprvé. A navíc si naprosto uvědomuji, že takové štěstí by nikdo neměl. Žádný kluk, jakého znám, by se k holce nezachoval tak pěkně, jako Nate k Lenně. Je to povídka, ne vize budoucnosti.
Prostě jste mě zklamal, pane Zimo. Od "profesionálů na Písmáku" jsem čekala víc. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 lola lola | Web | 29. prosince 2011 v 20:20 | Reagovat

Chápu asi to naštve, ale vůbec nechápu proč jim až tak vadí že tam nemáš česká ména no a?..... Můžeš si své postavy pojmenovat jak chceš ne? Já nevěděla že když se mi nějaká jméno nelíbí tak tím hned pojmenuji postavu no zkrátka se ti nedivím že si na ně naštvaná taky bych byla.

2 Jája*NEUSIMS Jája*NEUSIMS | Web | 30. prosince 2011 v 10:25 | Reagovat

na blogu máš diplom za bleskovku :)

3 Joy Joy | Web | 5. ledna 2012 v 14:03 | Reagovat

Kritika je kritika. Píš to tak, ako sa to tebe páči. Samozrejme, vždy bude niekto kto si na tom nájde chybu, aj keby tam nebola. Častokrát si niektorí ani neuvedomia, čo tým spôsobia, keď vyjadria svoj názor rovno. Určite v tom pokračuj a zlepšuj sa ale píš tak ako sa to proste tebe páči. Čím viac budeš písať, tým viac ti to pôjde a bez kritiky by to nebolo, preto máš motiváciu písať ešte viac. Keď som začínala s komixami, nedá sa to porovnať s tým, čo píšem dnes a síce to vôbec nie je vždy podľa mojich predstáv ale mám chuť to ešte viac zlepšovať, pretože to je to, čo mi pomáha zlepšovať sa. Skúsenosti....A nechápem, prečo v tej kritike sa zmienil aj o anglických menách, keďže on sám má prezývku ako Winter....Čo z angličtiny preložíme ako zima....Dosť nepochopiteľné vysvetlenie s tými anglickými menami. :-)

4 Naensi Naensi | 24. ledna 2012 v 20:38 | Reagovat

[3]: tvé názory se mi zamlouvají =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama