Ukolébavka, Sarah Dessenová - recenze

21. prosince 2011 v 20:59 | NαΣnsi Seuτa |  Recenze knih

UKOLÉBAVKA (orig. This Lullaby)

(spoilery)


Remy nevěří v lásku, a ostatně proč by měla? Její matka se popáté vdává a její otec, kterého nikdy nepoznala, ji zanechal jen jednu ubohou píseň - Ukolébavku, kterou si lidé tak často a tak absurdně nechávají hrát na svatbách.
Remy ale věří na zábavu, a tak o kluky nemá nouzi, s kamarádkami
chodí pařit a vůbec si užívá života. Přesně podle plánu, s cynismem,
nadhledem a jistou dávkou blahosklonnosti nad city ostatních. Pak
se ale v jejím životě objeví Dexter a snaží se jí převrátit život vzhůru
nohama. Otázkou je, zda o to ledová královna Remy vůbec stojí…Jak už anotace napovídá, jde o romantický příběh. Samozřejmě pro dospívající. Podnázev říká "Umění rozchodů", a podle mě je to tam docela zbytečné... :D
Ukolébavku jsem dočetla včera, před pár dny mi ji konečně poslal Klub mladých čtenářů... Je to čtivé, zábavné a příliš se to nenatahuje, díkybohu - takovou tendenci má hodně romantických příběhů. Člověk si pak připadá, že čte natahovanou růžovou žvýkačku.
Remy se i přes to, že si život očividně celkem užívá s poněkud kritickým nadhledem, hrozně těší, až vypadne z maloměsta do L.A., tuším a nebude muset pomáhat své matce se zařizováním svateb. Jo, a nenávidí jedinou věc, kterou jí po sobě zanechal zesnulý otec; píseň Ukolébavku.

Děj by rozdělila takto:
HLAVNÍ LINIE: Remy + Dexter
1. vedlejší linie: Matka a její nový manžel
2. vedlejší linie: Dexter & kapela
3. vedlejší pidilinie: Matka a její kariéra

Všechny tři fungují vcelku dobře, nejvíce mě bavilo asi to druhé. I když bylo od začátku jasné, že to mamince a Donovi klapat nebude.
Dále máme v příběhu sympatické, ale přesto zbytečné kamarádky, které tu jsou asi hlavně proto, že přátele si zaslouží mít každý - jinak by si story vesele vystačila i bez nich.
Dexter, Dexter, Dexter. Jo, evidentně je krásný. Ale kdo JE to? Přišlo mi, že jsem se o něm zrovna moc nedozvěděla, pokud to ovšem nebyl Sářin záměr, pro nádech tajemna. A pak tu máme samozřejmě vypravěčku Remy, o které platí to samé - ale tady nemá nedostatek informací žádný smysl.
Styl vyprávění dobrý; ich forma, minulý čas a občasně vzpomínkové zálety + úryvky z matčiných románů

SHRNUTÍ
Příběh nepříliš originální, nicméně dobře podaný. Hlavní hrdinka a takřka všechny postavy jsou vám sympatické, ale nijak se vám do paměti nevryjí, snad až na zábavnou "věřící Jennifer Anne". Zabaví, nelituji, že jsem si ji pořídila, určitě budu číst zas - ale Cathy Hopkins mi nenahradí ☺

Myslím, že hodnocení odpovídá:
7,5/10


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Četl/a jsi Ukolébavku?

Ano.
Ne.
Chystám se.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama